Kā nopirkt auto izsolē?

Latvijā auto izsoļu bizness ir vāji attīstīts, taču ārzemēs tā ir sen ierasta prakse. Ja vēlaties nopirkt uzticamu auto ārzemēs, tad dalība izsolē ir viena no iespējām, ko noteikti ir vērts apskatīt.

Galvenais trūkums – auto iepriekš nevar apskatīt, līdz ar to, automašīnu saņemot, var parādīties dažādi nejauki pārsteigumi. Sevišķi liels risks pastāv, ja auto tiek pirkts no privātpersonas. Ja plānojat iet šādu ceļu, obligāti personīgi jādodas uz izsoles rīkošanas vietu un jācenšas auto pārņemt tūlīt pēc izsoles norises. Veiksmes gadījumā transportlīdzekli varēsiet uz vietas arī pirms tam apskatīt, taču ne vienmēr tas ir iespējams.

Kādās izsolēs piedalīties?

Daudz labāks variants ir piedalīties izsolē, kur spēkratus tirgo konkrētās valsts iestādes, pašvaldības vai valstij piederoši uzņēmumi. Šāda pieeja nodrošina lielāku aizsardzību no krāpniecības riskiem. Piemēram, Vācijā par spidometra grozīšanu var draudēt pat kriminālatbildība, bet detaļas valsts iestādes maina pēc grafika, nevis kā Latvijā – kad savādāk vairs nevar. Izvēloties šo variantu, pircējs ir pasargāts no virknes risku, taču paliek galvenā neskaidrība – kā dabūt auto uz Latviju. Šeit paveras vairāki varianti – a) doties uz ārzemēm pašiem, b) sameklēt kādu latvieti, kas dzīvo konkrētajā valstī un ir gatavs to izdarīt jūsu vietā (risks, ka var pazust ar visu auto), c) izvēlēties privātfirmu, kas nodarbojas ar kurjera pakalpojumu sniegšanu vai specializējas tieši uz šāda veida transportlīdzekļu pārvietošanu vai arī var to ievietot kādā no saviem kravas auto, kas dodas tranzītā atpakaļ uz Latviju.

Mūsu skatījumā pats izdevīgākais ir pēdējais variants (lielāka uzticamība) un uzņēmīgajiem labs var būt arī pirmais variants, kur ir jāiegulda lielāks darbs, bet rezultāts var būt teicams, turklāt var izdoties arī piedzīvojums. Protams, neviens šādā veidā nevar garantēt, ka tikko iegādātais auto nesaplīst vai tam negadās kādas tehniskas ķibeles. Ar lietotiem auto tas ir iespējams, bet varam tomēr cerēt, ka kvalitāte un auto tehniskais stāvoklis būs daudz labāks nekā pērkot to uz vietas Latvijā.

Kā piedalīties izsolē?

Latvijas pilsoņiem nepastāv nekādi ierobežojumi dalībai ES dalībvalstīs rīkotās izsolēs. Atsevišķās izsolēs gan var tikt prasīts iemaksāt drošības naudu, bet tas nav liels šķērslis, jo naudu vēlāk var dabūt atpakaļ. Atrast kādu izsoļu organizētāju nav grūti. Piemēram, lai atrastu auto  izsoles Vācijā, ierakstiet meklētājā šādu frāzi – “auto auktion Deutschland” un atradīsiet virkni piedāvājumu. Izburties cauri tiem visiem ir jāvar katram pašam, kaut vai izmantojot google tulkotāja pakalpojumus. Vērts pievērst uzmanību, lai auto atrašanās vieta būtu iespējami tuvāk vai vismaz atrastos vietā, kur vieglāk ir nokļūt jums pašiem vai transportēsanai sarunātajam uzņēmumam vai privātpersonai.

Lai liktu savu likmi, būs jāreģistrējas auto izsoles portālā un jāsola sava cena. Ja neviens nesolīs vairāk, iegūsiet tiesības automašīnu nopirkt noteiktā termiņa ietvaros. Iespējams, ka Latvijas ekonomiskā situācija būtu labākā stāvoklī, ja VID informētu iedzīvotājus par šādām iespējām aktīvāk. Informētiem pilsoņiem atliks vairāk nauda citiem tēriņiem un Latvijas ekonomiskā situācija kaut vai par milimetru uzlabosies.