Automašīnas izvēle

Mēs neesam tik bagāti, lai pirktu lētas preces, taču lielākā daļa no mums nav tik bagāti, lai pirktu jaunu auto. Patiesībā pirkt jaunu automašīnu privātpersonai, kas nav īpaši turīga nekad nav tas labākais risinājums. Tiklīdz auto izripo no salona, tas automātiski zaudē 10 – 20 procentus no savas vērtības, bet pēc gada vērtība ir samazinājusies vismaz par 30%, bet tehniskais stāvoklis vēl nav pasliktinājies. Tas nozīmē, ka, pērkot dažus gadus vecu transporta līdzekli, ikviens var ietaupīt aptuveni 30% – 40% no jauna auto cenas. Starpība ir vairāk kā ievērojama un nopērkot šādus 3 mazlietotus auto, Jūs varētu 4. dabūt bez maksas.

Attiecībā uz konkrētu auto modeli vai marku nav vienotu nosacījumu. Japāņu un Vācijas auto ražotāji tradicionāli ir izcēlušies ar labāku kvalitāti, taču ne vienmēr. Ja kādai auto markai vai modelim būtu absolūtas priekšrocībs, tas uz ielām mēs redzētu, ka viena veida auto būtiski dominē, taču tas nenotiek. Tas nozīmē, ka izvēle jāpieņem vadoties pēc pieejamā finansējuma, atsauksmēm un izvirzītajām prasībām. Ja dzīvojat atsevišķi un nav vajadzīgs pārvietot daudz mantas, labākā izvēle būs neliels, ekonomisks auto, bet lielai ģimenei var būt vajadzīga automašīna ar ietilpīgu bagāžnieku, vismaz sešām vietām vai pat neliels mikroautobuss.

Mazlietotu vai lietotu auto – kuru pirkt?

Mazlietots auto ir ideāls risinājums, taču tā cena mēdz būt salīdzinoši augsta. Ja varat atļauties maksāt 7 – 10 tūkstošus eiro par auto iegādi, tad varat atrast gana daudz pieņemamus variantus. Komforts, braucot ar šādu transporta līdzekli būs lielāks, bet drošības līmenis augstāks. Galvenais mīnuss, tomēr ir cena. Ne tikai iegādes izmaksas, bet arī automašīnas remontam būs jāatvēl lielāka naudas summa, taču pastāv cerība, ka remontu tik ātri nevajadzēs. Lai izvairītos no pārsteigumiem, ir vērts pirms iegādes veikt auto diagnostiku. Jaunāko paaudžu automašīnām tehniskos defektus var nolasīt ar programmatūru un tas ļauj uzreiz saprast, kas lācītim vēderā.

Praksē lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju ārvietojas ar vismaz 10 gadus veciem auto, kuru cena nepārsniedz 5 tūkstošus eiro. Tehniskās apkopes un remonti šādiem auto tiek veikti pašu spēkiem vai piemājas servisos, kas ļauj būtiski ietaupīt. Ar šādiem transporta līdzekļiem joprojām var veiksmīgi braukt vismaz 5 – 10 gadus, taču jārēķinas, ka nāksies vairāk ieguldīt auto remontēšanā. Pērkot lietotu auto, svarīgi atrast zinošu speciālistu, kas varēs novērtēt auto tehnisko stāvokli. Ja iespējams auto diagnostika būtu jāveic arī šādiem auto, taču jārēķinas, ka visus defektus nevarēs nolasīt. Ar laiku visas detaļas nolietojas un kādā brīdi tās gluži vienkārši sāks plīst viena pēc otras. Paļauties uz spidometra rādījumiem vai ierakstiem servisa grāmatiņās nevar, jo šādus dokumentus Latvijā nereti vilto. Atliek ņemt talkā veselo saprātu un apzināties, ka ir samērā maza iespēja, ka tieši ar jūs izvēlēto auto brauca pensionēta sieviete vai vecs mācītājs.

Cik dārgu auto pirkt?

Šodien automašīna vairs nav luksus, bet ikdienas nepieciešamības prece. Pērkot auto, ar to nevajag censties apliecināt savu statusu, izlikties labākam kā esat patiesībā. Labas prakses standarts ir nepirkt auto, kura cena pārsniedz 6 mēnešalgas. Pieņemot, ka jūsu alga ir 1000 eiro (uz rokas), varat pirkt automašīnu ne dārgāku par 6000 eiro. Ja iespējams auto vajadzētu pirkt tikai par saviem personīgajiem līdzekļiem (uzkrājumiem). Ja ar to nav gana vai nevarat tik ilgi gaidīt, izvērtējiet līzinga piedāvājumus. Aizņemties auto iegādei var gan kredītiestādēs, gan pie nebanku aizdevējiem. Pirmie piedāvā zemākas procentu likmes, bet otrie lielāku elastību sadarbībā ar riskantākiem klientiem.

Pirms pieņemt lēmumu obligāti ņemiet vērā, ka nav jēga pirkt savu sapņu auto, ja nevarat to atļauties. Eiforija, sasniedzot mērķi, beigsies vēlākais pēc pāris dienām, bet kredīta maksājumi būs jāveic mēnešiem, biežāk pat gadiem ilgi. Iespējams, ka, rūpīgi pārdomājot visus par un pret, nonāksiet pie apziņas, ka nemaz nevarat atļauties pirkt automašīnu. Ir labi, ja šāda izpratne rodas savlaicīgi un izpaliek nepieciešamība savilkt galus kopā līdz mēneša beigām. Mēs visi zinam cilvēkus, kas nopērk kādu kustamo vai nekustamo īpašumu pārāk dārgi un pēc tam knapinās vai nespējot pildīt saistības, ir spiesti to atdot kreditoram.

Kurš ir izdevīgais auto kredīta veids?

Finansiāli visizdevīgāk ir pirkt automāšīnu par saviem līdzekļiem, bet otrs izdevīgākais variants ir auto līzings. Ņemiet vērā, ka jums ir nepieciešams finanšu līzings, nevis operatīvais līzings. Auto finanšu līzings paredz, ka mašīnu nopērk aizdevējs un reģistrē uz sava vārda, bet aizņēmējs tiek reģistrēts kā lietotājs. Termiņa beigās, pēc visu saistību izpildes kļūt par trasportlīdzekļa īpašnieku. Pēc pēdējās maksājuma veikšanas varēsiet turpināt lietot savu auto vēl daudzus gadus vai pārdot to kādam citam. Procentu likme finanšu līzingam ir augstāka nekā operatīvajam, taču ieguvumi ir lielāki.

Operatīvais līzings – ir auto līzinga veids, kas pielīdzināms automašīnas ilgtermiņa nomai. Termiņa beigās automašīna pāriet līzinga devēja īpašumā. Šo variantu reizēm izvēlas uzņēmumi, kam tas nepieciešams naudas plūsmas optimizācijai vai nav iespēju nopirkt auto uzreiz. Galvenais pluss – zemāks ikmēneša maksājums, bet pārējie mīnusi to dara maz piemērotu privātpersonām, kas vēlas kļūt par auto īpašniekiem.

Izvēloties auto līzingu, pievērstiet uzmanību līguma nosacījumiem, kopējām izmaksām, ikmēneša maksājumiem, soda naudas apmēram un citiem noteikumiem. Ja līguma noteikumi nav skaidri, konsultējieties ar izvēlētā uņēmuma kredītspeciālistiem. Salīdzinoši reti labāk zināmais piedāvājums būs arī izdevīgākais. Ja ir slikta kredītvēsture auto kredīts vai līzings diez vai būs pieejams bankā.

Tiem, kas nevēlas, ka automašīna tiek sākotnēji reģistrēta uz kreditora vārda un ir gatavi par to maksāt vairāk, ir iespēja izvēlēties patēriņa kredītu. Uzreiz jāsaprot, ka patēriņa aizdevumi vienmēr būs dārgāki nekā auto kredīts vai līzings. Nauda patēriņa vajadzībām tiek dota bez nodrošinājuma, neprasot izlietošanas mērķi, savukārt, pērkot automašīnu līzingā, tā kalpo kā ķīla un rezultātā procentu likmes ir būtiski zemākas.

Papildus informācija

  • Labākam priekšstatam par situāciju auto nozarē Latvijā atradīsiet CSDD mājaslapā.
  • Lietotus un mazlietotus auto meklējiet sludinājumu portālā ss.lv
  • Auto iegādes finansēšanas iespējas – līzingus un kredītus meklējiet Kredit.lv mājaslapā.
  • Atsauksmes par konkrētas auto markas automobiļiem, atradīsiet internetā ierakstiet auto marku un pievienojot vārdu forums. Papildus tam vienmēr ir vērts iepazīties ar informāciju baltie.lv un  konsultēties ar kādu zinošu draugu vai paziņu.
  • Pirms iegādāties auto ņemiet vērā, ka no 2017. gada 1. janvārā ir spēkā jaunas Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes. Rezultātā par atsevišķiem auto var nākties maksāt nodokli pat vairāk kā 1000  eur apmērā. Lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju šāds maksājums var pamatīgi sist pa kabatu un var būt pamatots iemesls, lai pārskatītu auto izvēli.