Baltās tiesības

Baltās tiesības jeb īstajā vārdā “braukšanas mācību atļauja” ir minimums, kas vajadzīgs ikvienam kursantam, lai sāktu mācīties braukt. Lielākajai daļai no topošajiem autovadītājiem baltās tiesības dod atļauju piedalīties satiksmē  ar vieglo transporta līdzekli, taču ne vienmēr. Arī stituācijās, kad B kategorijas tiesības jau ir iegūtas, bet vēlaties iegūt papildus kvalifikāciju (kravas auto, autobuss, lielākas ietilpības pasažieru auto) būs nepieciešams CSDD saņemt baltās tiesības.

Obligāta prasība, izmantojot braukšanas mācību atļauju ir instruktors vai pieredzējis autovadītājs ar vismaz 3 gadu stāžu jūsu apgūstamajā kategorijā.  Daudziem pirmā braukšanas pieredze rodas autoskolā (skat. labākās autoskolas Rīgā), taču kā jau sapratāt tas nav obligāti. Ja Jums ir kvalificēts paziņa, draugs vai radinieks, arī viņš var mācīt braukšanu (A, A1, A2, B un B1 kategorijā). Šāda pieeja būs finansiāli izdevīgā, jo nebūs jāmaksā pārlieku liels honorārs instruktoram, taču tai ir vairāki trūkumi.

  • Pirmkārt, likums nosaka, ka noteikts skaits braukšanas nodarbību ir jāveic autoskolā. Tas nozīmē, ka pilnībā no maksāšanas autoskolai nevarēs izvairīties.
  • Otrkārt, teorija autoskolā būs jāklausās jebkurā gadījumā. Ar ceļu satiksmes noteikumu pārlasīšanu vien nebūs līdzēts.
  • Treškārt, un šis par pats galvenais trūkums – paziņa vai draugs var Jums iemācīt braukt tā kā tas ir nepieciešams dzīvē, taču pastāv liela varbūtība, ka ar šādu braukšanas stilu būs grūti nokārtot CSDD eksāmenu.

Vai es drīkstu pastāvīgi braukt ar mācību atļauju?

Diemžēl vai par laimi, nē. Lai arī katrs esam dzirdējuši stāstus no paziņām vai paziņu paziņām, kas gadiem brauc bez tiesībām vai ar mācību atļauju, tomēr šāda prakse ir sodāma. Saskaņā ar administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.4 pantu sods par transportlīdzekļa vadīšanu bez tiesībām ir no 40 līdz 570 eiro. Salīdzinoši mazākais sods ir, tad ja ir iegūtas B kategorijas tiesības, bet vadat citas kategorijas auto. Maksimālais sods 570 eiro apmērā tiek piemērots par atkārtotu braukšanu bez tiesībām, ja tās vispār nav iegūtas.

Vērts atzīmēt, ka ar baltajām tiesībām drīkst braukt tikai Latvijā. Pārvietošanaš ārpus valsts teritorijas nav pieļaujama.

Vai balto tiesību saņemšanai vajag kādas izziņas, piemēram, medicīnisko?

Jā, lai saņemtu baltās tiesības ir vajadzīga medicīniskā izziņa. Lai saņemtu izziņu ir jādodas pie narkologa, kas izrakstīs izziņu (cena 5 – 25 eiro) un pie ģimenes ārsta, kas izrakstīs nosūtījumu pie dažādiem speciālistiem vai arī kā tas Latvijā nereti notiek vienkārši iedos atļauju (cena 25 eiro). Ja Jums rūp sava veselība, tad ir vērts iziet medicīnisko komisiju un pārbaudīt savu veselību, nevis maksāt tikai par papīra saņemšanu.

Kurš izsniedz baltās tiesības?

Mācību braukšanas atļauju izsniedz Ceļu Satiksmes drošības direkcija (CSDD). Šī ir vienīgā institūcija Latvijā,  kas to var izdarīt. Lai saņemtu tiesības, dodieties uz CSDD līdzī ņemot medicīnisko izziņu. Uz vietas vajadzīes nofotogrāfēties un baltās tiesības būs gatavas dažu minūšu laikā.

Minimālais vecums, lai saņemtu baltās tiesības

  • AM kategorija – no 12 gadiem
  • A1 un B1 – no 14 gadiem
  • A2, B un C1 – no 16 gadiem
  • A – no 22 gadiem

Ņemiet vērā,  ka norādītie minimālie vecuma sliekšņi attiecas tikai uz balto tiesību iegūšanu. Piemēram, lai iegūtu pilnvērtīgas B kategorijas tiesības ir jābūt vismaz 18 gadus vecam. Tas nozīmē, ka 16 gadnieks var sākt trenēties braukt kopā ar vecākiem un pēc 2 gadiem varēs likt eksāmenu, lai iegūtu īsto vadītāja apliecību.

Kāds ir balto tiesību derīguma termiņš?

Baltās tiesības ir derīgas 3 gadus. Ja termiņš iztek un neesat ieguvuši vadītāja apliecību, mācību braukšanas atļauja CSDD būs jākārto aktārtoti.

Vai baltās tiesības ir oficiāls dokuments?

Jā, taču tās nav personu apliecinošs dokuments. Par tādu Latvijā ir uzskatāma tikai pase un ID karte.

Kurš atbild par izdarītiem pārkāpumiem – vadītājs vai instruktors, blakussēdētājs?

Tā kā mācību braukšanas atļauja nedod pilnas tiesības piedalīties ceļu satiksmē, par braukšanu ir atbildīgs blakussēdētājs, kuram ir jābūt vismaz 3 gadu stāžam. Tas nozīmē, ka instruktors nedrīkst būt aizmidzis, psihotropo vai narkotisko vielu reibumā, jo likuma priekšā skaitās, ka viņš ir autovadītājs.

Vai ar baltajām tiesībām var vest pasažierus?

Droši, ja vien blakus mācībniekam sēž cilvēks, kuram kabatā ir īstās braukšanas tiesības.

Cik  maksā braukšanas mācību atļauja?

Baltās tiesības pirmajā reizē, ierodoties CSDD, izmaksās 6.16 eur. Ja tiesības tiks nozaudētas to atjaunošana būs divas reizes dārgāka – 12,32 eiro.

Leave a Comment