Kā izdevīgāk-dārgāk pārdot auto

Auto īpašnieka dzīvē ir divi svarīgi brīži – iegāde un pārdošana. Abiem no tiem ir dažādi izaicinājum un ir labi, kad tas ir galā. Pārdodot automašīnu, mēs, protams, ceram par to dabūt maksimālu daudz naudu, taču ne vienmēr tas ir iespējams. Lai pārdošanas process noritētu veiksmīgi ir vērts paturēt prātā dažas viltības.
1. Cenas noteikšana
Ekonomikas teorijā cenu noteikšanai ir veltīti neskaitāmi pētījumi un publikācijas, taču atbildes uz visiem jautājumiem tie tāpat nedod. Nosakot pareizu cenu, auto varēsiet pārdot ātri un gūsiet peļņu. Nosakot cenu pārāk augstu vai reizēm arī pārāk zemu neviens pircējs var nerādīties nedēļām ilgi.
Piemērs – Jūs vēlaties pārdot automašinu par 5000 eur, tad ir vērts sākotnēji prasīt 5700 eur vai 6000 eur. Otrs variants, par auto vēlaties
saņemt 10000 eiro, cenu vajadzētu noteikt aptuveni 12000 eiro robežās. Šāda pieeja dod iespēju tirgoties ar pircēju, jo reti, kurš būs tāds, kas uzreiz piekritīs sludinājumā norādītajai cenai. Pērkot dārgas mantas, cilvēki vienmēr grib nokaulēt atlaidi. Ar to ir jārēķinas un pārdošanas cena jāuzrāda augstāka.
Uzreiz gan jāsaprot, ka vēlamā cena nevar būt pārāk atrauta no realitātes. Vispirms aplūkojiet cenas ss.lv un ielieciet savu auto tādas pašas markas un izlaiduma gada auto dārgajā galā. Sarunu ceļā cenu vienmēr var nolaist, bet, ja tā jau sākotnēji būs pārāk zema, tad iespējas manevrēt būs minimālas vai nebūs nemaz. No otras puses, ja naudu vajag tūlīt un uzreiz un esat gatavi ciest zaudējumus, tad cenu var norādīt zemāku kā citu, taču sludinājumā uzreiz ir jādod skaidrojums, ka nauda ir vajadzīga steidzami, ar piebildi, ka tā ir pēdējā cena. Pretējā gadījumā, redzot jūsu steigu, pircēji kaulēsies vēl aktīvāk un būs ļoti izbrīnīti, ka neesat gatavi kompromisiem.
2. Auto uzpošana
Pirms sākt  mēģināt pārdot auto, to obligāti vajag notīrīt un “uzpucēt”. Auto ķīmiskā tīrīšana ir labs sākums, taču ir svarīgi iztīrīt ne tikai salonu un virsbūvi, bet arī bagāžnieku, motortelpu un, ja var arī apakšu. Perfekti notīrīts auto automātiski liksies daudz pievilcīgāks, vērtīgāks un iekārojamāks. Uz šiem trikiem iekrīt pat rūdīti auto eksperti, kas sakoptam auto tirgus cenu var noteikt pat vairākus tūkstošus eiro lielāku.
Apstākļos, kad auto ir redzami rūsas pleķi vai ir bojāta krāsa, ir jāvērtē, cik izmaksā rūsas noņemšana un krāsošana. Ja cena ir pārāk augsta, iespējams, ka nav vērts to darīt un labāk ir censties pārdot automašīnu ar visiem defektiem.

 

3. Auto pārdošana

Labākā vieta Latvijā, kur reklamēt savu auto ir ss.lv. Tajā savus piedāvājumus publicē gandrīz visi legālie un puslegālie autoplači un arī potenciālie pircēji auto meklējumus sāk tieši ar šo vietni. Papildus ir vērts reģistrēties sava auto markai vai pat modelim veltītajā forumā (ja tāds ir) un noreklamēt savu automobili. Tā kā tur apgrozas konkrētās markas entuziasti, pilnīgi iespējams, ka viņiem būs pastiprināta interese par jūsu piedāvājumu vai arī viņi ieteiks jūs kādam savam draugam vai paziņam, kas vēlas iegādāties tieši tādu pašu automašīnu.

Draugi, radi, paziņas ir vēl viena nenovērtēta potenciālo pircēju kategorija. Tā kā tuviniekus neviens necenšas apzināti mānīt, tad auto iegāde no zināma cilvēka vienmēr tiek uzskatīta par visdrošāko variantu. Ja plānojat pārdot savu auto, pastāstiet par to draugiem. Runas ies tālāk un, iespējams, ka pircēju atradīsies tieši šādā veidā.

Daļa auto pārdevēju izvēlas transportlīdzekli novietot autoplacī, taču jārēķinas, ka arī tur panākumi nav garantēti un autoplacis paņems no jums komisiju vismaz pāris simtu eiro apmērā.

 

4. Uzmanieties no tūristiem

Iespējams, jums liksies neticami, taču Latvijā ir arī fiktīvie pricēji, kas nebūt negrib pirkt jūsu vai kāda cita auto, taču labprāt izmēģina dažādas automašīnas dzīvē. Sākotnēji pa telefonu viņi izrāda interesi par auto, sarunā tikšanos un testa braucienu. Dod labas atsauksmes vai saka, ka padomās un pazūd. Ja satiksiet vienu šādu viltus pircēju, liksies sagadīšanās, bet, kad pie jums ieradīsies ceturtais vai piektais, atcerieties, ka šāda kategorija pastāv.

5. Darījuma noformēšana

Pirms darījuma veikšanas ir vēlams noslēgt pirkšanas – pārdošanas līgumu. Tas kalpos kā apliecinājums darījuma norisei. Ja tiek iemaksāta rokasnauda, pircējam ir jāsaņem apliecinājums par tās samaksāšanu. Pati auto pārreģistrācija ir salīdzinoši vienkārša. Ir jādodas uz kādu no CSDD filiālēm un pie kāda no klientu apkalpošanas speciālistiem jāveic auto pārreģistrācija.

Kurā brīdī pircējs veic samaksu pilnā apmērā atkarīgs no jūsu norunas. Tas var notikt pirms pārreģistrācijas vai uzreiz pēc. Darījumos starp divām fiziskām personām, protams, vienmēr saglabājas risks, ka pircējs var aizmukt visu naudu nesamaksājis. Juridiskās personas šādus riskus novērš ar precīzi izstrādātiem līgumiem, kas paredz, ka hipotēka automobilim pat pēc pārreģistrācijas tiek noņemta tikai pēc tam, kad pircējs ir samaksājis visu summu.

 

6. Likumdošanas nianses

Saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām” 30. panta 8. daļu fiziskās personas nedrīkst savā starpā veikt darījumus, kuru summa pārsniedz 7200 eiro. Ja pārdodat auto dārgāk, tad pircējam pārējā summa ir jāmaksā ar bankas pārskaitījumu. Sods par noteikumu pārkāpumu ir 15% apmērā no darījuma summas, līdz ar to ir vērts pacensties un izpildīt visas likuma prasības. Papildus tam visi darījumi skaidrā naudā virs 3000 eiro ir jādeklarē VID.